Vzpomínáme

Stanislav Hranický zpěvák legendární kapely Citron

Není citron, jako Citron. To asi uzná každý znalec nejen vaření, ale zejména české rockové muziky. V dnešní vzpomínce na ty osobnosti, které už nejsou mezi námi si zavzpomínáme na frontmana Citronu Stanislava Hranického.

Stanislav Hranický se narodil 6. června 1951 v Ostravě. Se zpěvem začínal v beatové skupině Majestic. To se psal rok 1968. Stál zde po boku špičkových žen jako například Marie Rottrové nebo, bohužel též nedávno zesnulé, Věry Špinarové. Než začala nejvýznačnější část jeho kariéry, hostoval v kapele Iva Pavlíka.

V roce 1982 ho Radim Pařízek přijal do rozhádané formace Citron, kde Hranický strávil třicet let. Jak je tedy zřejmé, stal se tento tah pro zbylá léta kapele osudným.
V letech 1984 a 1985 nahrála skupina album Plni energie, kterého se prodalo více než 600 000 kusů. A pak jen stoupáme.
Ve druhé polovině osmdesátých let získal s kapelou stříbrného a bronzového Slavíka a stál na pódiu s takovými velikány jako jsou Judas Priest, Scorpions, Heloween nebo Uriah Heep.

Poslední deskou, kterou nahrál s Citronem, je Bigbítový pánbů. Po jeho smrti ještě vyšel přesně v den jeho nedožitých 65 let (6. 6. 2016) dvoupísničkový singl Zpověď/Rock’n’Roll démon. Nahráli jej jeho bývalí spoluhráči, kteří nyní vystupují pod jménem Limetal.

Vzpomeňme si nyní i my na tuto jedinečnou osobu poslechem aspoň jedné z nich. Které už necháme na Vás.

Napsat komentář

Komentář
Jméno
Email
Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.